W austriackich landach kompostownie są dziś w pełni integralną częścią systemów gospodarki odpadami. Podstawą tych systemów jest zasada selektywnej zbiórki „u źródła”. Uznając, iż bioodpady są cennym źródłem próchnicy, doskonali się systemy ich zbiórki i udostępniania kompostu ludności. Nawet w największych aglomeracjach miejskich stosuje się oddzielne zbieranie odpadów biodegradowalnych.

Fot. 1. Typowa austriacka kompostownia pryzmowa. Ponad 350 takich obiektów w Austrii przetwarza rocznie ok. 1,3 mln Mg bioodpadów.

Ilość odpadów wytwarzanych w samych tylko gospodarstwach domowych w Austrii to ponad 3 mln Mg, z czego ok. 0,7 mln Mg1 to odpady organiczne, które w większości przetwarzane są w kompostowniach. Roczna produkcja kompostu klasy A+ i A dochodzi do 170 tys. Mg i stale wzrasta.
Kompostowaniu poddaje się również odpady organiczne z rolnictwa, gospodarki leśnej, rzemiosła i przemysłu oraz oczyszczalni ścieków komunalnych.
Aktualnie w Austrii działa 16 zakładów mechaniczno-biologicznego przetwarzania frakcji organicznej odpadów komunalnych i komunalnopodobnych (MBO) o łącznej przepustowości 771 tys. Mg i przetwarzających 670 tys. Mg rocznie, co daje ok. 79% obciążenia1. Rocznie w 539 kompostowniach na kompost najwyższej jakości (klasy A+ i A) przetwarzane jest ...