Prawidłowe ustalenie stawki VAT może przysparzać podatnikom prowadzącym działalność związaną z gospodarką odpadami sporo problemów. Stawka podatku jest bowiem uzależniona od symbolu PKWiU. Już samo jego ustalenie nie jest łatwe, a organy podatkowe dotychczas nie pomagały w podjęciu prawidłowej decyzji.

Jedną z pierwszych czynności, którą powinni przedsięwziąć podatnicy VAT, jest prawidłowe ustalanie jego stawki. W tym celu należy przyporządkować towar lub usługę według właściwego symbolu w Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług, co, jak się okazuje, w przypadku działalności polegającej na gospodarce odpadami nie jest takie łatwe. Na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów ustawy o podatku VAT, podatnicy mają możliwość zastosowania preferencyjnej stawki 8% w odniesieniu do towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3. Towary i usługi opisane są w nim za pomocą symboli PKWiU. W załączniku znalazły się np. usługi związane ze zbieraniem odpadów innych niż niebezpieczne, nadających i nienadających się do recyklingu lub usługi związane z obróbką odpadów innych niż niebezpieczne w celu ich ostatecznego usunięcia.

Jaką stawkę wybrać?

Wydaje się, że przetworzenie i obróbka odpadów, której celem nie jest ich ostateczne usunięcie, opodatkowana będzie stawką 23% VAT. Usługi zaklasyfikowane według symbolu PKWiU niewskazanego w załączniku nr 3 do ustawy podlegają bowiem opodatkowaniu podstawową, a nie preferencyjn...