Strategia „Europa 2020” to długookresowy program rozwoju społeczno-gospodarczego Unii Europejskiej, który zastąpił realizowaną od 2000 r. i zmodyfikowaną pięć lat później strategię lizbońską.

 Dziś już wiemy, że nie dało się osiągnąć zakładanych w strategii lizbońskiej celów. Wobec tego przygotowano nowy dokument – „Europa 2020”, stanowiący wizję społecznej gospodarki rynkowej dla Europy XXI w.
W celu realizacji priorytetów energetycznych strategii Europa 2020 działania powinny być prowadzone nie tylko na poziomie unijnym, lecz także na płaszczyźnie regionalnej w warunkach nowej polityki spójności na lata 2014-20.
 
Polska infrastruktura energetyczna jest w stanie powolnej degradacji. Nasze elektrownie, sieci przesyłowe i dystrybucyjne są zdekapitalizowane w ponad 70%. Można to w pewnym stopniu zrozumieć i nawet usprawiedliwić, ale na pewno nie można takiej sytuacji w nieskończoność ignorować. Potrzeby finansowe są ogromne: do 2030 r. w samą elektroenergetykę musimy zainwestować ok. 100 mld euro. Jeśli dołożyć do tego inwestycje w gazownictwo, ciepłownictwo i transport, suma ta urasta do gigantycznej kwoty 320 mld euro. Pozyskanie takich kwot wiąże się z ogromnym wysiłkiem kraju. Trudno sprostać temu wyzwaniu w ramach project finance lub korzystając ze źródeł bezpośrednich (inwestycje mogłyby być finansowane z przychodów inwestor&...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?