By strategia rozwoju gminy nie była dokumentem martwym, należy ją dobrze przygotować. W pierwszej częsci artykułu omówiono poszczególne etapy programowania takiego dokumentu – od diagnozy i waloryzacji, poprzez zbieranie informacji, do przetwarzania ich w decyzje. Trzeba jednak znacznie więcej, by stworzyć dobrą strategię rozwoju.

W literaturze, w środkach masowego przekazu i w życiu codziennym – zwłaszcza po 1990 r. – często bywa używane słowo „priorytety”. Znaczenie i kontekst, w jakim jest stosowane, nie zawsze są jasno i jednoznacznie określone. Trzeba wyraźnie wskazać, że „priorytety” zasadniczo różnią się od tzw. „zadań priorytetowych”, którymi operuje się w większości strategii gminnych. Te mogą bowiem mieć charakter ekonomiczny (produkcyjny i konsumpcyjny), społeczny i przyrodniczy, a priorytety mają przede wszystkim, a nawet wyłącznie charakter jakościowy. One właśnie wypełniają treść kategorii „rozwój” i są związane z sensem i celem działania gminy.
 
Wybór priorytetów
W literaturze „priorytet” zdefiniowany jest pośrednio w związku z określeniem kryteriów wyboru. Określają one hierarchię ważności, co pozwala uporządkować działania, przedstawić strategię postępowania, ustalić politykę i metody realizacji celów. Wyrażają się one w postaci celów kierunko...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?