Polskie Towarzystwo Energetyki Wiatrowej Gdańsk. List otwarty Komisja Ochrony Środowiska, Sejm RP

Szanowni Panowie Posłowie


W obliczu gwałtownie rosnącej degradacji środowiska naturalnego, wywoływanej ociepleniem się klimatu Ziemi, którego główna przyczyna leży w nadmiernym wypalaniu paliw kopalnych, strategicznego znaczenia dla polskiej elektroenergetyki nabrać powinna w ciągu kilku najbliższych lat energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii.
Z uwagi na fakt, iż energetyka wiatrowa będzie wpisywać się coraz bardziej w krajowy system elektroenergetyki, zagrożenia dla niej w pierwszym etapie jej powstawania są i będą coraz większe. Tylko ona wszakże zająć może wakujące miejsce nowej, koniecznej do zainstalowania mocy, przeznaczonej w ocenie decydentów niemal na pewno dla energetyki konwencjonalnej.
Jednakże z uwagi na wysoką wartość efektu ekologicznego oraz coraz wyższe zaawansowanie w technologii, energetyka wiatrowa stała się światowym hitem w krajowych systemach elektroenergetycznych wielu państw, a jej rozwój jest dzisiaj tak wielki, iż swą dynamiką daje się porównać jedynie do rewolucji sprzed kilkunastu lat, jaka dokonała się w komputeryzacji a obecnie dotyka telefonii komórkowej. Już dziś poziom mocy zainstalowanej w wielu krajach jest imponujący (Niemcy - 7000 MW , Dania - 2600 MW, Hiszpania - 2200 MW), a dynamika przyrostu nowych mocy bezprzykładna (35-50% rocznie)....