Straty wody w systemie wodociągowym cz. II
Na bilans wody składa się zestawienie oraz obliczenie zużytej na różne potrzeby (własne i konsumentów) i straconej bezpowrotnie wody. Jednak od precyzji, z jaką pomierzymy poszczególne wielkości elementów, w decydującym stopniu zależy dokładność całego bilansu.
Aby sporządzić prawidłowe zestawienie wody i na jego podstawie oszacować straty wody w systemie, niezbędne jest pomierzenie i porównanie kilku objętości wody: pobranej z ujęć, zakupionej, zużytej na potrzeby własne stacji uzdatniania wody, wtłoczonej w system wodociągowy, dostarczonej konsumentom i zafakturowanej, zużytej po wtłoczeniu na potrzeby własne wodociągu oraz wody straconej.
Te dane są albo mierzone za pomocą wodomierzy lub przepływomierzy, albo szacowane. O ile objętość wody zużywanej na potrzeby własne stacji uzdatniania jest zwykle mierzona albo mierzona jest objętość wody wtłaczanej do sieci po uzdatnieniu, to objętość wody zużytej po wtłoczeniu na potrzeby własne wodociągu, w której mieści się m.in. innymi płukanie „końcówek” to zwykle obarczone jest dużym błędem.
Dlatego też można stwierdzić, że w przedsiębiorstwach wodociągowych wielkość straty wody jest wielkością szacowaną, podawaną w procentach, o trudnym do określenia bez bliższej analizy stopniu dokładności.
Bilans w...