Studium wykonalności dla biogazowni rolniczej
Studium powinno zawierać informacje w zakresie zastosowanych substratów oraz wielkości biogazowni i efektów projektu. Instytucje finansujące wymagają przedstawienia studium wykonalności projektu w formie narzuconej przez siebie. Czasem wymagania te są tak rozbudowane, że na drugi plan schodzi określenie warunków dla technicznej, ekonomicznej i środowiskowej wykonalności projektu oraz jego trwałości. W artykule przedstawiono najważniejsze elementy studium wykonalności dla biogazowni rolniczej.
Otoczenie prawne i regulacyjne projektu
Biogazownie rolnicze są instalacjami o zasięgu lokalnym. Większość decyzji umożliwiających lokalizację takiego obiektu podejmowana jest na szczeblu gminnym.
Podstawowym aktem prawnym uchwalanym w gminie i mającym znaczenie dla lokalizacji biogazowni jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), czyli dokument o charakterze powszechnie obowiązującym na terenie gminy, wiążący dla inwestora. Typowo planowana biogazownia powinna być uwzględniona w MPZP.
Wykorzystanie energetyczne produktów biogazowni powoduje, że powinna być ona ujęta w projekcie założeń do planu zaopatrzenia gminy w ciepło, energię elektryczną i gaz. Należy zadbać o to, aby planowaną biogazownię uwzględniono w innych dokumentach miejscowych, takich jak studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, program ochrony środowiska itp.
Kluczowe dla uzyskania decyzji o pozwole...