Stymulator rozwoju gospodarczego
Problemy finansowe gmin wiążą się z kryzysem przedsiębiorczości. Zgodnie z podstawowymi uwarunkowaniami rozwoju lokalnego, rozwój podmiotów gospodarczych jest ważnym czynnikiem wpływającym na funkcjonowanie samorządu. W związku z tym zadaniem podmiotów publicznych (w tym władz gmin) powinno być „przyciąganie” przedsiębiorców na dany teren, w czym pomóc może odpowiednio prowadzona polityka przestrzenna.
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym kształtuje system lokalnej polityki przestrzennej, opierając się na studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego (m.p.z.p.), a także na decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Stosowanie m.p.z.p. jest fakultatywne i zależy od inicjatywy w tym zakresie, wyrażanej przez organy gminy. To one decydują o liczbie i powierzchni uchwalonych planów, a prace nad nimi rozpoczyna i kończy uchwała rady gminy. W międzyczasie organ wykonawczy odpowiada za przygotowanie projektu m.p.z.p., skonsultowanie go z innymi organami administracji publicznej (w zależności od położenia terenu objętego planem – np. z zarządcą drogi lub organami ochrony środowiska) oraz przeprowadza procedurę konsultacji społecznych. Uchwalony m.p.z.p. staje się prawem miejscowym i ma to znaczenie, że jeżeli przeznacza w sposób wiążący dany teren na określ...