Jednym z warunków wypełnienia zobowiązań akcesyjnych w zakresie ochrony środowiska jest zapobieganie i ograniczanie powstawania odpadów oraz stworzenie sieci zakładów do ich odzysku i unieszkodliwiania. Na składowiskach i hałdach przemysłowych w Polsce jest zdeponowanych ok. 2 mld ton odpadów o zróżnicowanej strukturze i możliwościach ich wykorzystania.
Wśród odpadów deponowanych na składowiskach i hałdach znajdują się odpady kopalniane, boksyty, gips, osady pogalwaniczne, zaolejona ziemia, azbest i żużel oraz przeterminowane środki ochrony roślin, zawierające herbicydy i pestycydy. Szacuje się, że co roku wytwarzanych jest 120 mln ton nowych odpadów. Większość z nich nie nadaje się do utylizacji ani do gospodarczego wykorzystania. Z obserwacji rynku wynika, że tym procesom poddawanych jest rocznie ok. 100 tys. ton odpadów. Z każdym jednak rokiem ten potencjał przetwórczy się powiększa.
Atrakcyjne formy dofinansowania tego typu przedsięwzięć ze środków Narodowego oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej sprzyjają ich realizacji. Inwestorzy korzystają z niskooprocentowanych pożyczek na wykonanie zadań spełniających warunki Krajowego Planu Gospodarki Odpadami lub na inwestycje finansowane z wpływów z tytułu opłat produktowych. Są to nowe uregulowania prawne z zakresu ochrony środowiska, obowiązujące od 2002 r., które nakładają opłaty ...