Aktualnie, kiedy Parlament Europejski przyjął już nowe, ambitne cele związane z recyklingiem odpadów komunalnych i opakowaniowych, warto poruszyć temat związany z gospodarką odpadami w ramach funkcjonowania gminnego systemu odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkałych.
Trzeba zadać sobie pytanie, czy objęcie w drodze uchwały rady miasta gminnym systemem odbioru odpadów komunalnych właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, na podstawie art. 6c ust. 2 Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ma pozytywny wpływ na jakość surowców wtórnych.
Obecnie w Polsce kilka dużych miast, takich jak Warszawa, Kraków, Łódź i Poznań, wprowadziło gminny system odbioru odpadów z terenów niezamieszkałych i już teraz można zaobserwować znaczące obniżenie jakości surowców wtórnych z tych obiektów, które mieszane są z odpadami zbieranymi selektywnie pochodzącymi z gospodarstw domowych. W wyniku wprowadzenia takiego systemu zamknięto wolny rynek, gdzie przedsiębiorstwa odbierające odpady miały możliwość podpisywania bezpośrednio umowy z firmą, określając jakość zbieranych selektywnie odpadów i cenę ich odbioru lub nawet zakupu, jeśli były dobrej jakości i nadawały się do bezpośredniej sprzedaży do zakładów recyklingu.
Z doświadczenia branży wynika, iż nie powinno się mieszać odpadów segregowanych pochodzących z gospodarstw domowych z odpadami z obiektów, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza...