Świat wokół odpadów
Duńskie plany
Zgodnie z nową strategią duńskiego Ministerstwa Środowiska, dotyczącą recyklingu, w niedalekiej przyszłości w tym kraju znaczna ilość odpadów powinna być kierowana do recyklingu, a nie jak dotychczas ? do spalenia. Pod względem udziału odpadów poddawanych recyklingowi Dania figuruje obecnie na ósmym miejscu wśród krajów Unii Europejskiej, osiągając poziom 42%. Niestety, ponad połowa z tych odpadów (55%) jest poddawana procesom spalania, co, zdaniem duńskiego ministra środowiska, jest marnotrawieniem zasobów.
Jeden z celów nowej strategii to zwiększenie recyklingu odpadów organicznych pochodzących z gospodarstw domowych z 22% do 50%, czyli do 300 tys. ton w 2022 r. Z kolei firmom z sektora usług wyznaczono ambitniejsze cele ? poziom recyklingu odpadów organicznych ma wzrosnąć z 17% w 2018 r. aż do 60% w 2022 r. W osiągnięciu progów ma pomóc zwiększenie dostępności odpowiednich pojemników na odpady, zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla sektora usługowego.
Zwiększony ma być również udział recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Nowy plan zakłada 75-procentowy poziom recyklingu dla ZSEE pochodzącego z gospodarstw domowych. To o 10% więcej niż przewiduje nowa dyrektywa WEEE, zgodnie z którą od 2019 r. wymagany będzie 65-procentowy poziom recyklingu sprzętu elektrycznego i elektronicznego wprowadzonego do obrotu.
Plastikowe ?fun...