Niezależny koncern

Pionierską technologię recyklingu miedzi z pojazdów opracowała Toyota Motor Corp. To krok koncernu w kierunku uniezależnienia się od ograniczonych w przyszłości dostaw miedzi. Według szacunków podanych przez firmę, światowe zasoby miedzi mogą się wyczerpać już za 40 lat. Dlatego tak ważne jest wdrożenie odpowiednich technologii recyklingu metalu z samochodów. Do tej pory dokonywano tego ręcznie, a ze względu na niskie koszty siły roboczej w Chinach firma eksportowała tam wszystkie komponenty zawierające miedź.

Wykorzystanie nowej, zautomatyzowanej technologii, obejmującej takie procesy jak demontaż kabli, rozdrabnianie i sortowanie, pozwalają na uzyskanie metalu o czystości wynoszącej 99,96%. Innowacyjna metoda została wdrożona przez japońską firmę w 2013 r. W próbnych etapach zdemontowano miedziane kable z 200 tys. pojazdów. Po wdrożeniu kompletnej linii recyklingu firma planuje zwiększyć roczną produkcję miedzi z recyklingu do ok. 1000 ton, co wystarczy do produkcji miedzianych kabli dla ok. 2 mln samochodów już w 2016 r.

 

Poszukiwacze złota

Filtr biologiczny z grzybni, dzięki któremu można odzyskać nawet 80% złota ze złomu elektronicznego pochodzącego np. z telefonów komórkowych, opracowała firma VTT Technical Research Centre z Finlandii. W ramach projektu ?Wartość z odpadów? przygotowano zarówno biologiczną, jak i mechaniczną metodę obróbki wstępnej dla bardz...