Świat wokół odpadów
Recykling PVC + fot.
Dzięki programowi Recovinyl w Wielkiej Brytanii w ub.r. poddano recyklingowi 20%, czyli ok. 95 525 ton całkowitego wolumenu odpadów z PVC. Nieco ponad połowę tej masy stanowiły profile PVC-U wykonane z rur, sztywnych i elastycznych folii PVC oraz kabli.
Według danych VinylPlus, w ub.r. w sumie 474 411 ton odpadów z PVC zostało poddanych recyklingowi w 16 europejskich krajach. ? Dobra jakość materiału z recyklingu sprawia, że może on być ponownie wykorzystany w zrównoważony sposób w wielu różnych produktach budowlanych, takich jak okna, komponenty podłóg i elementy elektryczne. Popyt ze strony producentów nadal rośnie ? zauważa Jane Gardner, kierownik projektu w Wielkiej Brytanii.
Program Recovinyl stworzono w ramach inicjatywy VinylPlus, która w 2003 r. zaczęła funkcjonować jako część Dobrowolnego Zobowiązania Vinyl 2010. Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju przemysłu PVC poprzez ulepszanie procesów produkcyjnych, minimalizowanie emisji, rozwój technologii recyklingu oraz pobudzenie zbiórki i recyklingu odpadów zPVC.
Obecnie VinylPlus we współpracy z Axion Consulting i BPF VinylsGroup poszukują nowych możliwości recyklingu PVC. Obiektem projektu badawczego są niezakaźne odpady medyczne pozyskiwane ze szpitali, np. torby do płynów infuzyjnych i tlenuwykonane właśnie z PVC.
Lepiej na rynku stali
Wzrost globalnego zużycia stali o 0,5-1,5%, po trudnych pierwszych trzech miesiącach, prognozuje w tym roku ArcelorMittal ? producent stali. Rachuby te uwzględniono w raporcie dotyczącym wyników finansowych firmy za pierwszy kwartał 2015 r. W dokumencie stwierdzono, że nastroje na rynku europejskim uległy poprawie i spodziewana jest kontynuacja tego trendu. Z kolei takieczynniki jak poluzowanie polityki pieniężnej, słabe euro, niskie ceny ropy oraz zmniejszenie obciążeń fiskalnych powinny napędzać ożywienie w strefie euro w 2015 i 2016 r. ? W pierwszym kwartale tego roku musieliśmy zmierzyć się z licznymi niekorzystnymi zjawiskami, wśród których wymienić można spadek cen rudy żelaza, silniejszego dolara oraz wzrost importu w Stanach Zjednoczonych. ? skomentował prezes i dyrektor generalny Lakshmi N. Mittal.
Nowa linia w Niemczech +fot.
Nową linię do recyklingu zużytych puszek po napojach uruchamia przedsiębiorstwo Hydro, zajmujące się produkcją i sprzedażą aluminium, a także wieloma innymi działaniami handlowymi w całym łańcuchu dostaw. Zintegrowana linia pojawi się w zakładzie w Neuss w Niemczech. W ostatnim czasie położono kamień węgielny pod tę inwestycję.
Stworzenie nowej linii do recyklingu puszek pochłonie 45 mln euro. Instalacja zajmie ok. 20 tys. m2. Celem podjętych działań jest podwojenie zdolności firmy w zakresie recyklingu aluminiowych puszek do ok. 100 tys. ton w skali roku. Do obsługi nowej linii będzie potrzebnych czterdziestu nowych pracowników. Zakończenie inwestycji planowane jest na początek przyszłego roku.
Zero bioodpadów na składowiskach
Umowę na zagospodarowanie odpadów biodegradowalnych z miastem Cardiff i radą hrabstwa Vale of Glamorgan podpisało przedsiębiorstwo Kelda Organic Energy. Kontrakt zawarto na 15 lat, a jego wartość sięga 89 mln funtów.
Firma proponuje stworzenie w Cardiff instalacji do przetwarzania bioodpadów, uwzględniającej fermentację beztlenową oraz proces otwartego kompostowania. Przedsiębiorstwo zdobyło już pozwolenie na budowę tego zintegrowanego obiektu.
Oczekuje się, że w ciągu trwania 15-letniej umowy, recyklingowi zostanie poddanych 1 mln ton odpadów spożywczych i zielonych. Instalacja do fermentacji beztlenowej ma przetwarzać w ciągu roku 35 tys. ton odpadów spożywczych pozyskiwanych z Cardiff i Vale of Glamorgan. Z kolei wydajność otwartej kompostowni szacowana jest na 38 tys. ton odpadów zielonych zebranych z obu tych terenów. Nowa instalacja ma się przyczynić do zwiększenia poziomu recyklingu i wspierania walijskiego rządu w osiąganiu celu, jakim jest ?zero odpadów kierowanych na składowiska?.
Budowa zakładu ma się rozpocząć latem. Całkiem możliwe, że jego rozruch nastąpi na początku 2017 r.
Wkład do drukarki 3D
Włókna z tworzyw sztucznych,przeznaczone dla drukarek 3D i pochodzące z recyklingu, wprowadziła do swojej oferty nowa firma REFIL. Przedsiębiorstwo otworzyła agencja Better Future Factory z siedzibą w Rotterdamie, założone przez pięciu absolwentów z Delft University of Technology w Holandii. Stworzenie produktu o nazwie Refilament zajęło im prawie trzy lata, co było spowodowane udoskonalaniem recyklingu, który zakładał przetworzenie starego, plastikowego produktu na nowe włókno z tworzywa sztucznego. Wkład do drukarek 3D jest dostępny w trzech wariantach, uzależnionych od barwy przetwarzanego odpadu ? w czarnym (deska rozdzielcza samochodu), białym (lodówka) i przezroczystym (butelki PET). Firma zaświadcza, że przed przetworzeniem odpady są dokładnie oczyszczane i rozdrabniane na płatki. Następnie są filtrowane, aby usunąć pozostałe zanieczyszczenia, dalej topione i wytłaczane we włókna o średnicy 1,75 lub 2,85 mm. W ostateczności produkt jest nawijany na kartonowe szpule, które również pochodzą z recyklingu, i sprzedawany za pośrednictwem Internetu.
Gipsowa ściółka z odpadów + fot.
W Denver (USA, stan Pensylwania) powstał nowy zakład do recyklingu płyt gipsowo-kartonowych. Podczas uroczystego otwarcia, Terry Weaver, prezes i dyrektor generalny USA Gypsum, powiedział, że celem wybudowania nowego obiektu jest to, aby jak najmniej tego typu odpadów trafiało na składowiska.
Do nowego obiektu, wartego 3 mln dolarów, mogą trafiać materiały pochodzące z budów i rozbiórek. Akceptowane są również odpady generowane przez przedsiębiorstwa.
W ciągu ostatnich 10 lat USA Gypsum przejęła ok. 225 tys. ton płyt gipsowo-kartonowych kierowanych na składowiska. Odpad przetwarzany jest na produkty z powodzeniem użytkowane w rolnictwie, takie jak nawóz gipsowy, środki użyźniające glebę, a także gipsowa ściółka przeznaczona dla zwierząt hodowlanych.
Zakład za 0,5 bln dolarów
Departament Ochrony Środowiska Hongkongu (EPD) podpisał z firmą ALBA Integrated Waste Solutions(ALBA IWS) umowę na zaprojektowanie, budowę i eksploatację zakładu recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Hongkongu. Kontrakt zawarto na początku maja 2015 r.
Podstawowym celem obiektu ma być wsparcie nowego systemu odpowiedzialności producenta, który jest stopniowo wdrażany w odniesieniu do sprzętu elektrycznego i elektronicznego. System ten zakłada wyposażenie tego typu urządzeń w odpowiednie technologie,usprawniające późniejszą detoksykację, demontaż i recykling. W ramach projektu ustawy producenci i importerzy sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego będą zobowiązani do zarejestrowania się jako dostawcy i uiszczenia opłaty recyklingowej (w odniesieniu do sprzętu, dystrybuowanego w Hongkongu).
I tak w ciągu roku w nowym zakładzie ma być przetwarzanych 30 tys. ton e-odpadów, trafiających tutaj z uregulowanego rynku. W efekcie do wielokrotnego użytku mają być zawracane metale i plastik.
ALBA IWS otrzyma wsparcie w realizacji zadania ? rząd Hongkongu przeznaczył ok. 550 mln dolarów na budowę obiektu, jak również uwzględnił w swoim budżecie pokrycie części kosztów operacyjnych (zgodnie z masą gromadzonych i przetwarzanych w zakładzie e-odpadów), szacowanych w skali roku na ok. 200 mln dolarów.
Wybory podszyte recyklingiem + fot.
Po majowych wyborach w Wielkiej Brytanii przedsiębiorstwa zajmujące się zagospodarowaniemmakulatury oczekują dużej ilości kart do głosowania, które mogą przyczynić się do zwiększenia poziomu recyklingu papieru w przyszłym roku, kiedy to zebrane dokumenty zostaną dopuszczone do bezpiecznego zniszczenia. ? Trudno jest oszacować dokładną ilość papieru, która trafi do recyklingu, bo to zależy od frekwencji wyborczej ? wyjaśnia Simon Ellin, prezes The Recycling Association.
Na podstawie frekwencji w ostatnich wyborach, która wyniosła ponad 65%, i biorąc pod uwagę fakt, że każda karta do głosowania ważyła 4,5 g, można stwierdzić, że łączna wartość dokumentów odzyskanych dla brytyjskiego przemysłu recyklingu papieru to ponad 350 tys. funtów (ok. 550 tys. dolarów).
Składowisko promieniotwórczych odpadów + fot
Chorwacki rząd planuje budowę składowiska promieniotwórczych odpadów w pobliżu Dwor w Trgovska Gora, przy granicy z Bośnią i Hercegowiną. Przeciwstawiają się wspólnie Bośniacy i Chorwaci. Obawy niesie fakt również ingerencji w naturalne piękno środowiska regionu, który znajduje się w dorzeczu rzeki Una, a także wpływ na rozwój turystyki i rolnictwa ekologicznego. Wybór lokalizacji został zapisany w chorwackim planie zagospodarowania przestrzennego w 1999 r., jednakże już wtedy protesty mieszkańców (zebrano 16 tys. podpisów), uniemożliwiły deponowanie promieniotwórczych odpadów.
Zgodnie z europejskimi normami, Chorwacja zobowiązana jest do przyjęcia krajowego programu usuwania radioaktywnych odpadów do końca tego roku. Program zakłada przeniesienie wszystkich materiałów promieniotwórczych, pochodzących głównie z elektrowni jądrowej w Krško ? przed końcem 2018 r.
Na podstawie stron internetowych: balkanInsight.com, www.arcelormittal.com, www.hydro.com, www.letsrecycle.com, www.recovinyl.com, www.recyclinginternational.com, www.re-filament.com, www.recyclingtoday.com, rtvslo.si, www.therecyclingassociation.com opracował Łukasz Więcławski.