Brazylijskie płatki

Włoskie przedsiębiorstwo recyklingowe Mossi&Ghisolfi wybrało ofertę firmy AMUT (również z Włoch), która dostarczy maszyny do zakładu recyklingu w Pocos de Caldas w Brazylii. Zakład zostanie uruchomiony jeszcze w tym roku i będzie produkował wysokiej jakości płatki PET. Wydajność instalacji wyniesie 2 tys./h butelek PET pochodzących z zebranych i wyselekcjonowanych odpadów komunalnych.

Najistotniejszy przy recyklingu PET jest etap mycia i rozdrabniania tworzywa sztucznego, w wyniku czego otrzymuje się płatki PET o odpowiedniej jakości. Do mycia zużywany będzie 1 litr wody na kilogram PET, a wykorzystywana woda ma być dozowana automatycznie, przesączana i ponownie wykorzystywana w różnych punktach systemu.

 

Iran kontra odpady

Irański resort ochrony środowiska zapowiedział współpracę ze Szwajcarią i Egiptem, polegającą na wsparciu w dziedzinie recyklingu odpadów niebezpiecznych. Taką deklarację złożył Mohammad Javad Mohammadizadeh, wiceminister resortu, podczas posiedzenia ONZ dotyczącego konwencji chemicznej w Genewie (w Szwajcarii).

Minister zaznaczył, że Iran jest już przygotowany do przyjęcia odpadów niebezpiecznych i specjalnych z innych krajów i do ich przetwarzania. Z roku na rok recykling odpadów niebezpiecznych w tym kraju okazuje się coraz skuteczniejszy i planowane jest całkowite wyeliminowanie składowania tych odpadów do marca 2020 r.

 

3D szansą dla recyklingu

Brytyjskie firmy zyskają 14,7 mln funtów na rozwój projektów drukowania w 3D. Część tej sumy (aż 8,4 mln funtów) pochodzić będzie z Technology Strategy Board (TSB) ? organu państwowego będącego częścią Departamentu ds. Biznesu, Innowacji i Umiejętności (BIS).

Celem jest pomaganie firmom w rozwijaniu technologii druku 3D w różnych branżach, takich jak służba zdrowia i sektor energetyczny. W drukarkach 3D można korzystać z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.

Jak uważa Richard Hague, profesor z Nottingham University, możliwe jest stosowanie materiału pochodzącego z recyklingu w drukowaniu przestrzennym metodą FDM, w której uzyskuje się wytrzymałe modele od razu po procesie ?drukowania?. Z tego powodu rozwiązanie to wykorzystuje się do budowy modeli koncepcyjnych i funkcjonalnych prototypów.

Dzięki idei recyklingu druk 3D staje się ekologiczny, ponieważ eliminuje konieczność masowego transportu, skupia się na zrównoważonym projektowaniu materiałów i wykorzystaniu surowców pochodzących z odpadów.

 

Atrament ujarzmiony

Hiszpańscy naukowcy opracowali nową technologię usuwania atramentu z drukowanej folii z tworzyw sztucznych stosowanych w opakowaniach. W ten sposób ten rodzaj odpadów opakowaniowych można przygotować do recyklingu. Obecność nadruku na opakowaniach zmieniała parametry fizyczne tworzyw sztucznych, więc ich recykling był utrudniony.

Zaproponowana przez hiszpańskich naukowców metoda nie dość, że umożliwia recykling opakowań, to jeszcze dzięki niej odzyskuje się pigmenty używane do nadruków, które z powodzeniem można wykorzystać do innych celów.

 

Dobre wyniki

Z danych opublikowanych przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że w pierwszym kwartale br. w Wielkiej Brytanii osiągnięto 35-procentowy poziom recyklingu baterii. To jest o 5% więcej niż zakłada obecny wymóg unijny. Do 2015 r. poziom recyklingu ma wynieść 45%. Łyżką dziegciu jest fakt, że zebrano niewspółmierną ilość akumulatorów kwasowo-ołowiowych w porównaniu do tych z innymi ogniwami chemicznymi.

 

Czy taniej to efektywniej?

Węgierski rząd zapowiedział, że opłaty za zbiórkę odpadów będą sukcesywnie obniżane. Obniżki rozpoczną się od lipca br., a ich wielkość może wynieść 10%. Także w kolejnych latach opłaty mogą być niższe o kolejne 30-40%. Działania te są uzasadnione wprowadzeniem nowego prawa gospodarki odpadami i powołaniem Narodowej Agencji Gospodarki Odpadami, która ma zapewnić korzystniejsze warunki gospodarowania nimi. Od początku tego roku usługi publiczne mogą świadczyć tylko te firmy, które co najmniej w 51% należą do państwa. Bezpośrednią przyczyną obniżenia wysokości opłat za zebrane odpady jest fakt, że operatorzy nie mogą generować zysku z tych usług.

Sekretarz stanu podkreślił, że nowa regulacja gospodarki odpadami ma na celu zapobieganie korzystaniu ze składowisk, a zarazem zwiększenie poziomu recyklingu.

 

Słowackie rewolucje

Słowacki resort ochrony środowiska zapowiedział zniesienie Funduszu Recyklingu, co będzie następstwem wejścia w życie od lipca 2014 r. nowej ustawy o odpadach. Dzięki nowelizacji system usuwania odpadów stanie się bardziej przejrzysty. Firmy zajmujące się zbiórką odpadów będą działać pod nadzorem Ministerstwa Środowiska.

Ponadto nowe prawo wymusi na producentach i dostawcach odbiorcach odpadów większą odpowiedzialność. Właśnie ta zmiana spowodowała rozwiązanie Funduszu Recyklingu, ponieważ do tej pory firmy wpłacały pieniądze, nie ponosząc żadnej odpowiedzialności za odpady. Zdaniem Petera Žigi, ministra środowiska, istnieje wiele zakładów utylizacji, które są przewymiarowane. Po wdrożeniu nowelizacji zakazane będzie deponowanie tworzyw sztucznych, szkła, papieru i metali na składowiskach oraz konieczne stanie się stworzenie miejsc zbiórki tych odpadów i ich przetwarzania. Kolejne cele nowelizacji to ustanowienie nowego systemu dotyczącego przemieszczania odpadów na Słowacji oraz zwalczanie nielegalnych wysypisk śmieci.

 

Zła passa

Zastój na rynku, kradzieże pojemników z ubraniami, niskie ceny skupu przyczyniły się do bankructw firm zajmujących się recyklingiem tekstyliów w Wielkiej Brytanii. Od początku roku ze Stowarzyszenia Recyklingu Tekstyliów (Textile Recycling Association) odeszło 10% firm, głównie ze względu na kłopoty finansowe. Dodatkowo przedsiębiorstwa z tej branży w Europie borykają się z problemem kradzieży pojemników z ubraniami. Z tego powodu we Francji wydajność zbiórki spadła o 15% w latach 2011 i 2012.

 

Błękitna rafa

Oryginalną letnią wystawę przygotowało Muzeum Przyrody i Nauki w Dallas. Jedna z firm przekazała kilkaset arkuszy hexacombu ? tektury o strukturze plastra miodu ? w celu wykonania instalacji o kształcie wielkiej morskiej rafy o powierzchni 4 tys. m2, którą nazwano Reef Recycle.

Celem wystawy jest promocja recyklingu, bo oprócz stałej ekspozycji, na którą składają się wykonane z tektury elementy ekosystemu wraz z wrakiem statku, zwiedzający muzeum będą mieć okazję do realizacji własnych pomysłów. Dlatego powstanie osobna ekspozycja, na której prezentowane będą wykonane przez zwiedzających ryby, koralowce i inne morskie zwierzęta. Po wakacjach, 25 sierpnia br., całość zostanie przekazana do recyklingu.

 

12 lat, a jakie efekty

Prawdziwym bohaterem recyklingu jest 12-letni Erek Hansen, który na własną rękę zajmuje się zbiórką starych jeansów i butów. Amerykański nastolatek w ciągu ostatnich pięciu lat zebrał 15 tys. par dżinsów. Tylko w jednym dniu potrafi zgromadzić 500 par dżinsów i 200 par butów. Przez swoją pasję do recyklingu jest nazywany Eco-Erek. Zebraną odzież i buty przekazuje nieodpłatnie do jednej z firm zajmujących się recyklingiem. W ten sposób z butów powstają nowe produkty, takie jak podkłady do bieżni, kortów tenisowych czy placów zabaw. Spodnie z kolei są przerabiane na surowe włókno bawełniane. Młodzieniec założył również własną stronę internetową, na której poczytać można o jego dokonaniach: www.ecoerek.org.

 

Cenny talerz

Jeden z brytyjskich producentów talerzy perkusyjnych wprowadził program recyklingu. Od teraz klienci przynoszący do wyznaczonych punktów stare talerze (niezależnie od producenta) dostaną rabaty przy zakupie nowych produktów. Zebrane w ten sposób instrumenty zostaną przetopione i powstanie z nich limitowana edycja.

 

System już działa

W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich ? Abu Dabi ? 90% ludności mieszkającej w willach obejmie program recyklingu odpadów. Wdrażanie projektu rozpoczęto już w 2011 r., kiedy to dostarczono 30 tys. zielonych i czarnych pojemników do zbiórki odpadów. Początkowo nie wszyscy mieszkańcy mieli świadomość tego, do czego służą 240-litrowe zbiorniki, ponieważ nie przeprowadzono żadnej kampanii edukacyjnej. Dlatego pojemniki opatrzono piktogramami, objaśniającymi, jak należy postępować. Obecnie mieszkańcy prowadzą selektywną zbiórkę.

Zdaniem firmy wdrażającej, czyli Centrum Zarządzania Odpadami, każdego dnia wytwarza się 33 tys. t odpadów, a dwie trzecie tej masy generują firmy budowlane i rozbiórkowe. Celem Centrum jest ograniczenie składowania odpadów o 70% do 2015 r. i o 80% w 2018 r.

 

Następczyni wuwuzeli

Donośny i nieznośny dźwięk wygrywany na wuwuzeli podczas turnieju w RPA poznali nie tylko fani piłki nożnej. Godnym następcą tego ?instrumentu?? podczas piłkarskich mistrzostw świata w 2014 r. została brazylijska caxirola. Brzmi ona jak grzechotka i składa się z plastiku uzyskanego z recyklingu oraz z małego, utkanego ze słomy koszyka, wypełnionego suszonymi nasionami. Pierwsze efekty jej używania można obejrzeć już na youtube.

 

 

Opracowała na podstawie stron: http://english.farsnews.com, www.letsrecycle.com, www.mrw.co.uk, www.portfolio.hu, www.recyclinginternational.com, http://spectator.sme.sk, www.thenational.ae Renata Hille.