System aukcyjny: prawomocne decyzje
Konstrukcja systemu aukcyjnego przewidziana w ustawie o OZE budzi wiele wątpliwości i zastrzeżeń.
Zdaniem licznych ekspertów, ustawa o OZE nie spełnia sformułowanego przez Komisję Europejską wymogu neutralności technologicznej, ponieważ różne rozwiązania konkurują ze sobą ? ze względu na przyjęte przez ustawodawcę kryteria ? tylko w niektórych kategoriach, co wykazała niedawna próbna symulacja aukcji, zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Pricewaterhouse Coopers i kancelarię Domański Zakrzewski Palinka.
Prawne wątpliwości
Niezależnie od zastrzeżeń dotyczących ?rynkowego? aspektu systemu aukcyjnego należy wskazać na szereg wątpliwości prawnych wynikających z postępowania aukcyjnego, szczególnie w kontekście stawianych uczestnikom aukcji wymogów formalnych. Już wstępna analiza stosownych przepisów (m.in. art. 75 ustawy o OZE) dowodzi, że ustawodawca wykazał się brakiem precyzji i konsekwencji przy formułowaniu wymagań dla uczestników aukcji, czego przykładem może być wymóg przedstawiania przez nich ?prawomocnych? decyzji administracyjnych.
Zgodnie z zasadą, wytwórca energii elektrycznej z OZE, który zamierza przystąpić do aukcji, podlega przeprowadzanej przez prezesa URE procedurze oceny formalnej przygotowania do wytwarzania energii elektrycznej w danej instalacji. Do wniosku o wydanie zaświadczenia o dopuszczeniu do udziału w aukcji wytwórca dołącza oryginały lub poświad...