EMAS oparty jest na dobrowolnym udziale „organizacji”. Służy ocenie i doskonaleniu efektów jej działalności środowiskowej, jednocześnie dostarczając odpowiednich informacji opinii publicznej i innym zainteresowany stronom.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1221/2009 z 25 listopada 2009 r. w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie (EMAS), uchylające rozporządzenie (WE) nr 761/2001 oraz decyzje Komisji 2001/681/WE i 2006/193/WE, weszło w życie 11 stycznia 2010 r. Jest to trzecie rozporządzenie w obszarze wspólnotowym regulujące system ekozarządzania i audytu, stąd jego potoczna nazwa – EMAS III.
 
Podstawa prawna
Ramy prawne ekozarządzania i audytu tworzą akty prawa wspólnotowego i krajowego. Wzorem dotychczasowych rozwiązań na poziomie wspólnotowym przedmiotowe zagadnienie jest ujęte w rozporządzeniu. To akt prawa mający zastosowanie ogólne (nie jest skierowany do konkretnego adresata), obowiązujący bezpośrednio we wszystkich państwach członkowskich. Bezpośredniość oznacza, że co do zasady przepisy rozporządzenia nie powinny być wprowadzane do porządków wewnętrznych aktami prawa krajowego. Wyjątki dotyczą najczęściej określania organów kompetentnych oraz kwestii technicznych w sprawach regulowanych przez rozporządzenia i tak też się w dzieje w odniesie...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?