Gospodarka odpadami jest jednym z najbardziej obwarowanych przepisami działów gospodarki w Europie. Głównym tego powodem jest fakt, że zabezpieczenie środowiska i utrzymanie wysokiego komfortu życia jest bezpośrednio związane z prawidłową gospodarką odpadami. Odpowiedzialność za to przejmują zakłady utylizacyjne, przestrzegając wszystkich obowiązujących przepisów prawnych i zapewniając wysoką jakość wykonywanych usług.

Dla gospodarki odpadami rozsądne jest wprowadzenie jednolitego systemu, który zapewni przestrzeganie obowiązującego prawa. Taki system wyróżnia zakłady trzymające się wysokich standardów, dając im przez to możliwość dodatkowych korzyści ekonomicznych i jednocześnie upraszczając ich procedury prawne. W Niemczech i w Austrii powstały już systemy mające na celu podnoszenie jakości w gospodarce odpadami przez wprowadzenie pojęcia Profesjonalne Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami (PPGO). Wcześniej czy później wprowadzenie takiego lub podobnego systemu będzie musiało nastąpić w innych krajach europejskich.

Rys historyczny
Skandale w branży związanej z gospodarką odpadami w Niemczech w latach 90. spowodowały, że była ona postrzegana w bardzo negatywnym świetle. Stopniowo malało zaufanie społeczeństwa do ekologicznego i prawidłowego unieszkodliwiania odpadów. Sądy w orzeczeniach, które zapadały w związku z tymi zdarzeniami, stwierdzały, że wytwarzający odpady musi się troszczyć o ich unieszkodliwianie zgodne z wymogami. Miało to ...