System kaucyjny a prawo w Polsce
System kaucyjny a prawo w Polsce
Rozważając potencjalny model systemu kaucyjnego w Polsce, należy zwrócić uwagę, iż jego ewentualne wprowadzenie będzie wymagało dokonania kierunkowych zmian i przemodelowania wielu elementów funkcjonującego obecnie systemu gospodarowania odpadami.
Mowa tutaj, oczywiście, przede wszystkim o zmianach systemu gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Nie jest to jednak jedyny obszar normatywny, który będzie wymagał szczegółowej rewizji i reformy w celu dostosowania jego regulacji do wyzwań związanych z systemem kaucyjnym. W praktyce bowiem ustanowienie systemu kaucyjnego ? w większym lub mniejszym zakresie ? wpłynie na organizację, funkcjonowanie i finansowanie wszystkich elementów szeroko rozumianej gospodarki odpadami.
Ramy prawne do zmiany
Ewentualne wprowadzenie systemu kaucyjnego będzie wymagało zatem uwzględnienia jego założeń na gruncie licznych aktów normatywnych określających ramy prawne gospodarki odpadami. Wśród nich wskazać należy, oczywiście, Ustawę z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2016 r. poz. 1987, ze zm., dalej: ?ustawa o odpadach?), fundamentalną dla problematyki ?opakowaniowej? Ustawę z 6 sierpnia 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami (DzU z 2016 r. 1863, ze zm., dalej: ?u.g.o.?) czy wreszcie Ustawę z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2017 r. poz. 1289, dalej, ?u.c.p.g.?), bowiem z całą pewnością założe...