System wspierania przedsięwzięć termomodernizacyjnych to pomoc państwa dla właścicieli podejmujących modernizację budynków, mającą na celu obniżenie kosztów eksploatacyjnych przez zmniejszenie zużycia energii na cele ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody. Termomodernizacja obiektów jest na ogół wysoko opłacalna, ale na wstępie wymaga poniesienia znacznych kosztów, dlatego nie wszyscy właściciele budynków mogliby ją zrealizować bez wsparcia finansowego.

System pomocy państwa dla właścicieli budynków tworzy Ustawa z 18 grudnia 1998 r. o wspieraniu inwestycji termomodernizacyjnych (DzU nr 162, poz. 1121, z późn. zm.). Określa ona obowiązujący tryb postępowania i szczegółowe warunki, które muszą być spełnione, aby możliwe było uzyskanie premii.
Ustawa ma na celu ułatwienie sfinansowania termomodernizacji, a co za tym idzie - obniżenie zużycia energii i kosztów ogrzewania budynków. Oprócz bezpośredniej pomocy zainteresowanym właścicielom i użytkownikom budynków system wspierania termomodernizacji ma na celu ogólne zmniejszenie zapotrzebowania energii w skali kraju, a jednocześnie ograniczenie emisji CO2 do atmosfery.

Zasady systemu

System finansowej pomocy obejmuje przedsięwzięcia termomodernizacyjne w następujących obiektach:
  • budynki mieszkalne wielorodzinne i jednorodzinne, niezależnie od ich formy własności (a więc budynki prywatne, spółdzielcze, wspólnot mieszkaniowych, zakładowe, miejskie i inne, z wyjątkie...