Nic nie jest tak ważne dla życia jak woda, a wielu z nas postrzega niewiarygodną infrastrukturę konieczną do jej dostarczenia za coś całkowicie oczywistego.
Od kiedy istnieją miasta, zawsze wymagały one ciągłego zaopatrzenia w słodką wodę. Dlatego też prawie wszystkie dawne i większość współczesnych miast zakładano nad rzekami albo tam, gdzie występowały wydajne źródła. W miarę jak miasta rosły, zwiększało się także zapotrzebowanie na wodę. Gdy potrzeby stawały się większe niż lokalna podaż, pojawiał się problem znalezienia dodatkowych źródeł zaopatrzenia i transportu wody oraz dostarczania jej do miejskiego systemu dystrybucji. Jak zdobyć ponad 5,7 mld litrów czystej wody dla ponad 8 mln mieszkańców żyjących na obszarze 780 km², w tym na dwóch wyspach (Manhattan i Staten)? Służy temu wprost niewiarygodny system zbiorników, akweduktów, tuneli i stacji pomp z agregatami o wartości 8 mld dolarów. Podobnie jest w prawie każdym wielkim mieście w gospodarczo rozwiniętych państwach świata, a sytuacja komplikuje się w miarę wzrostu światowej populacji.
 
System zaopatrywania Nowego Jorku (NYC) w wodę jest jednym z najobszerniejszych na świecie. Ten złożony twór bazuje na połączonych wodociągach, tunelach, akweduktach i zbiornikach wodnych w celu codziennego sprostania potrzebom 9 milionów mieszkańców i wielu gości. Dzięki dobrze chronionym...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?