System ZSEE „trzeszczy w szwach”?
O tym czy można i ewentualnie, w jaki sposób, uszczelnić i usprawnić system zagospodarowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego mówiono 11 kwietnia br. w Warszawie.
Coroczna konferencja „Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego”zorganizowana przez Abrys zgromadziła ponad 120 uczestników.
Szara strefa
Główny Urząd Statystyczny szacuje, iż szara strefa to ok. 13 - 14 % produktu krajowego brutto. Nie mogło więc zabraknąć tego tematu, spędzającego od lat sen z powiek branży związanej z ZSEE. O zagrożeniach wynikających z jej działania oraz przeciwdziałaniu temu niekorzystnemu zjawisku mówiła dyrektor Izabela Szadura z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Prelegentka zwróciła uwagę, iż do „szarej strefy” można zaliczyć zarówno zarejestrowanych podatników, nie w pełni deklarujących swoje dochody, jak i osoby niezidentyfikowane, niezarejestrowane, działające poza systemem podatkowym. Charakterystyczne jest bowiem prowadzenie działań z naruszeniem prawa w legalnie działających podmiotach, uczestniczących w systemie gospodarowania zużytym sprzętem – niekiedy korporacyjne współdziałanie uczestników w naruszaniu prawa. GIOŚ zanotował również w ub.r. wzrost liczby przypadków nielegalnego wywozu odpadów z kraju, w tym na 13 wykrytyc...