Coraz więcej firm i instytucji publicznych jest zainteresowanych wdrożeniem kompleksowego systemu zarządzania energią, co wiąże się z rosnącymi cenami energii i paliw, jak również z coraz większą świadomością energetyczną i chęcią poprawy wizerunku. Także polskie samorządy są bardziej świadome energetycznie i w konsekwencji coraz więcej miast oraz gmin podejmuje się opracowania kompleksowych planów i strategii, mających na celu poprawę efektywności oraz bezpieczeństwa energetycznego na szczeblu lokalnym.

Najbardziej zaangażowane w działania tego typu są niewątpliwie miasta i gminy - sygnatariusze Porozumienia Burmistrzów. Jednym ze zobowiązań przez nie podjętych jest bowiem opracowanie planów działań na rzecz efektywności energetycznej (SEAP), a następnie ich realizacja i adaptacja do zmieniającej się sytuacji lokalnej.

Aby zapewnić ich skuteczne wdrażanie oraz kontrolę nad tym procesem, warto wykorzystać system zarządzania energią (SZE), zgodny z normą ISO 50001. Korzyści wynikające z jego zastosowania obejmują usprawnienie i usystematyzowanie procesu gromadzenia danych nt. energii, włączenie elementów polityki energetycznej do codziennego zarządzania gminą, jak również organizację i prowadzenie wiarygodnego monitoringu działań proenergetycznych, realizowanych przez samorząd lokalny. SZE pomaga we wdrażaniu planów i strategii, gdyż zakłada jasny podział obowiązków oraz pracy, gruntowne przeszkolenie personelu oraz stały, oparty o mierzalne i weryfik...