Stale postępujący rozwój miast oraz stosunkowo niedawna zmiana stanowiska na temat konieczności szybkiego odprowadzania wód deszczowych z powierzchni utwardzanych, czynią problem oczyszczania ścieków deszczowych jak najbardziej aktualnym.  Obecnie celem priorytetowym jest minimalizacja powierzchni utwardzanych oraz stwarzanie warunków dla infiltracji wód deszczowych do gruntu. 

Za tym idzie, ze względu na znaczne zanieczyszczenie tych wód, wcześniejsze ich oczyszczenie. Badania ścieków deszczowych wskazują na ich wysokie zagrożenie dla środowiska wodnego, które wiąże się bezpośrednio z charakterem opadów atmosferycznych. Błyskawiczny wzrost przepływu wody w odbiorniku  stanowi poważne niebezpieczeństwo szczególnie dla małych cieków ze względu na nagły, wysoki i zmienny w czasie ładunek zanieczyszczeń. Z tego względu tak istotny jest odpowiedni dobór systemu odprowadzania, retencjonowania i oczyszczania ścieków przed ich skierowaniem do odbiornika.
Oczyszczania ścieków odpadowych sprowadzone jest w Polsce do separatorów, które posiadają jednak wiele wad. Są to urządzenia mechaniczne i wymagają  specjalistycznej obsługi oraz konserwacji. Alternatywą, względnie ich uzupełnieniem mogą być obiekty hydrofitowe, które nie wymagają systematycznego ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?