Zespół Western Energy Consulting 20 czerwca br. zorganizował we Wrocławiu Kongres Handlu Gwarancjami Pochodzenia i Zielonymi Certyfikatami. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 80 osób z Europy. Kongres stanowił odpowiedź na sytuację na rynku odnawialnych źródeł energii. Jego celem było również omówienie tzw. małego i dużego trójpaku.

Pierwszą prelekcję wygłosił Maciej Kapalski z Ministerstwa Gospodarki, który szczegółowo przeanalizował zmiany przewidziane w dużym i małym trójpaku. Magdalena Pakosińska i Mateusz Wilczyński z Kancelarii Olesiński&Wspólnicy przybliżyli obowiązujące i proponowane zmiany dotyczące systemu wsparcia, zawarte w nowej ustawie OZE. Część poświęcona gwarancjom pochodzenia rozpoczęła się od wystąpienia Phila Moody?ego, sekretarza generalnego Association of Issuing Bodies. Przemowa dotyczyła standaryzacji systemu EECS (European Energy Certificate System).

Prezentacja Diane Lescot, była poświęcona projektowi RE-DISS II, którego celem jest ujawnienie źródeł energii. RE-DISS przedstawia wytyczne odnośnie interpretowania obowiązku związanego z ujawnieniem źródła pochodzenia energii elektrycznej. Jako kolejny wystąpił Christian Herforth z Federalnej Agencji Środowiska (UBA) z Niemiec. Doświadczenia zagraniczne omówił również Kristian Takac, doradca słowackiego ministra gospodarki. Już w pierwszych słowach prelegent zaznaczył, że system funkcjonujący na Słowacji oparty jest głownie na feed in tarrif. Poinformował też, że obecna polityka Słowacji w dziedzinie OZE skupia się na dwóch aspektach: wspieraniu surowców zbliżonych do wartości rynkowej (chodzi o obniżenie cen feed in tarrif do poziomu najbardziej podobnego do ceny rynkowej) i wspieranie OZE w ciepłownictwie.

Blok handlowy został otwarty przez Grzegorza Bilińskiego, dyrektora Działu Polskiego w STX Services. Prezentacja dotyczyła sytuacji na rynkach zielonych certyfikatów i gwarancji pochodzenia z punktu widzenia wiodącej firmy brokerskiej. Jako kolejny wystąpił sekretarz generalny RECS International, Peter Niermeijer, który skupił się na roli RECS International w procesie implementacji systemu gwarancji pochodzenia. Jak poinformował prelegent, RECS International jest praktycznie jedyną organizacją skupiającą wszystkich uczestników rynku, począwszy od producenta energii, a na odbiorcy końcowym skończywszy. Przeważnie te poszczególne grupy nie występują razem, ponieważ nie mają w tym wspólnego interesu. W przypadku gwarancji pochodzenia istotne jest pracowanie razem nad tym, by rynek funkcjonował w prawidłowy sposób. Prelegent przedstawił również zagadnienie związane z tzw. dobrymi praktykami RECS. Jako ostatni wystąpił Michał Prętkowski, business development manager w firmie Statkraft.

(ms)