Fakt ten cieszy również i mnie. Ponadto z docierających do MG informacji wynika, iż projekt został „zaakceptowany” przez partnerów społecznych, a zatem nie budzi już skrajnie negatywnych emocji środowiska zaangażowanego biznesowo w OZE. Należy przy tym wyjaśnić, iż prace nad ustawami wchodzącymi w skład pakietu energetycznego: Prawo energetyczne i Prawo gazowe, w momencie, gdy piszę ten tekst, są również mocno zaawansowane. Oznacza to, iż kwestia „pakietu ustaw energetycznych” jest wciąż aktualna, a proponowana data ich wejścia w życie to 1 styczeń 2013 r.
Pragnę wszystkich zapewnić, iż z punktu widzenia projektujących przepisy nowa ustawa o OZE jest szansą na rozwój nowoczesnej energetyki opartej o OZE. Dziś jeszcze kapitałochłonnej, ale w przyszłości konkurencyjnej wobec energetyki konwencjonalnej.
Taki też ma być nowy system wsparcia. Ponadto dodam, iż system ten ma zachęcać do tworzenia nowych mocy wytwórczych, tworzenia nowych miejsc pracy, ale też ma być oparty o mechanizmy rynkowe, dzięki którym po 15 latach, a może i wcześniej, wytwarzanie energii z OZE będzie konkurencyjne w stosunku do energetyki konwencjonalnej. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, iż dotyczy to przyszłości, a zatem jeszcze wiele ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?