Szanse i zagrożenia energetyki wiatrowej
Udział odnawialnych źródeł energii w ogólnej mocy zainstalowanej w Polsce wzrasta z roku na rok. Wraz z nim coraz większą popularnością cieszą się również instalacje z sektora energetyki wiatrowej, który w ostatnich latach poczynił ogromne postępy, jeśli chodzi o modernizację swej infrastruktury oraz doprowadzenie do sfinalizowania wielu przełomowych inwestycji. W jaki sposób kształtuje się polska energetyka wiatrowa, jakie są jej szanse i przed jakimi wyzwaniami stoi obecnie?
Branża energetyki wiatrowej jest jednym z najprężniej rozwijających się sektorów wykorzystujących odnawialne źródła energii w celu zmniejszenia udziału emisji szkodliwych gazów do atmosfery oraz pozyskania energii elektrycznej przy relatywnie niskich kosztach produkcyjnych. Jak podkreśla Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, potencjał lądowej energetyki wiatrowej na terenie całego kraju jest olbrzymi – do 2030 r. powstać może nawet 10 GW nowych mocy, w zależności od przyjętego scenariusza rozwoju.
Samodzielność wytwórcza
– Nakłady inwestycyjne na budowę nowych farm sięgnęłyby 80 mld zł w ciągu dekady. Wprowadzenie nowych mocy miałoby też olbrzymi wpływ na PKB – jego skumulowany przyrost szacowany jest na 70-133 mld zł do roku 2030. To r&oa...