Szanse rozwoju energetyki geotermalnej: Geotermia Podhalańska przykładem
W celu komercyjnego wykorzystania wód geotermalnych do celów ciepłowniczych w grudniu 1993 r. powołano Geotermię Podhalańską.
Głównym założeniem przedsięwzięcia była redukcja zanieczyszczenia powietrza i poprawienie stanu środowiska naturalnego regionu poprzez ogrzewanie geotermalne. Cel miał być osiągnięty dzięki zastępowaniu energią geotermalną konsumpcji paliw kopalnych ? w szczególności węgla i jego pochodnych ? w procesie ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W następnych latach postępowała rozbudowa geotermalnego systemu ciepłowniczego i sieci dystrybucyjnej. W bieżącym roku wykonano nowy otwór produkcyjny Bańska PGP-3 o głębokości pionowej wynoszącej 3400 m.
Efekty ekonomiczne
Spółka PEC Geotermia Podhalańska (PEC) prowadzi działalność w zakresie wytwarzania, przesyłu, dystrybucji ciepła oraz wytwarzania energii elektrycznej w kogeneracji. W ramach jednego systemu energetycznego funkcjonują trzy źródła ciepła: ciepłownia geotermalna w Bańskiej Niżnej i kotłownia centralna, kotłownia Pardałówka w Zakopanem oraz miejska sieć cieplna. Zainstalowana moc cieplna wynosi 80,5 MW (w tym 40,7 MW w ciepłowni geotermalnej, 38 MW w kotłowni centralnej oraz 2,8 MW w kotłowni Pardałówka).
Projekty związane z wykorzystaniem energii geotermalnej charakteryzują się wysoką kapitałochłonnością w fazie inwestycji. Jest to związane z koniecznością udostępnienia źródła ciepła, w szczególności, z wyk...