?Rewolucja śmieciowa? z 2013 r. oznaczała dla szczecińskiego Urzędu Miejskiego początek długiej drogi w gospodarowaniu odpadami. Uniwersalny system nie istnieje, dlatego tamtejszy samorząd postawił na elastyczne rozwiązania.

W Szczecinie działa kilka podmiotów świadczących usługi z zakresu gospodarowania odpadami. Największe z nich to Remondis Szczecin, Suez Jantra oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. W tym ostatnim 51% udziałów posiada miasto, natomiast 49% ? Suez. Część zadań samorząd zleca także kilku mniejszym firmom, których działalność ogranicza zagrożenie prowadzenia monopolistycznych praktyk przez największych graczy na rynku.

Miasto zajmuje się odbiorem odpadów z nieruchomości, cmentarzy komunalnych oraz szkół. Z obsługi przez samorząd wyłączone zostały jednak niezamieszkane nieruchomości. ? Wyszliśmy z założenia, że wejście w nowy system w 2013 r. samo w sobie było ryzykiem, które ograniczyliśmy do 70-75%, bo taki odsetek odpadów komunalnych pochodzi z nieruchomości zamieszkałych ? wspomina Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Szczecinie.

Odpady liczone litrami wody

Gdy zaczęły się dyskusje o wprowadzeniu zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jednym z pierwszych tematów w Szczecinie stał się model bazy, na której oparta byłaby wysokość opłaty za odbiór odpadów. Pod uwagę brano między innymi powier...