Pomimo że podstawowym materiałem wykorzystywanym do wytwarzania przedmiotów towarzyszących nam w codziennym życiu są tworzywa sztuczne, to szkło nadal jest w naszym otoczeniu i intuicyjnie wyczuwamy, że jest materiałem po prostu „zdrowszym”, w każdym tego słowa znaczeniu. 

Szkło jest wykorzystywane niemal w każdej branży – w przemyśle, w budownictwie czy w branży opakowaniowej. Obecnie w odpadach komunalnych odpady szkła nadal stanowią około 10%, a cywilizacyjna konieczność stosowania materiałów łatwych w recyklingu wskazuje na to, że udział odpadów szkła w odpadach co najmniej nie będzie malał. 

Od tysiącleci

Kiedy i kto wynalazł ten materiał, nie wiemy. Pewne jest tylko to, że kilka tysięcy lat temu ludzie zauważyli, że jeżeli podgrzać piasek i popiół, to uzyska się twardy półprzezroczysty materiał. Dlaczego sypali popiołem akurat piasek, tego nie wiadomo, ale wiemy, że wpadli na to stosunkowo dawno, bo w Syrii wytwarzano szkło już około 5000 lat temu. Stamtąd ten wynalazek zawędrował do Egiptu i Europy.

Starożytne szkło jednak zasadniczo różniło się od dzisiejszego – było matowe, nieprzejrzyste, nie miało wyraźnego koloru. Około 1500 lat przed naszą erą Egipcjanie z dmuchanego roztopionego szkła zaczęli wytwarzać naczynia, a później odkr...