Polska ma zaledwie 3 lata na zbudowanie systemu odzysku i recyklingu zużytych opakowań, który zapewni pełne wprowadzenie w życie dyrektyw unijnych, jak i przepisów prawa polskiego w tym obszarze.
Do tej pory nie ma poważniejszych trudności z realizacją zawartych w ustawie o obowiązkach przedsiębiorców wymogów określających (w ujęciu procentowym) zakres i wielkość odzysku i recyklingu opakowań. Jednak z każdym rokiem poziomy te będą coraz wyższe. I tu zaczynają się problemy, bo perspektywy na najbliższe lata nie są już tak optymistyczne, jak mogło się wydawać w momencie wprowadzania ustawy w życie.
Rok 2004 jest trzecim rokiem obowiązywania tzw. ustawy opakowaniowej, w której zdefiniowano poziomy odzysku i recyklingu na lata 2002 -2007. Dotyczą one takich materiałów, jak: tworzywa sztuczne, aluminium, blacha biała, papier, karton, szkło oraz opakowania wielomateriałowe. Mimo że obowiązki te spoczywają bezpośrednio na wytwórcach i importerach tych opakowań, to z ich realizacji rozliczane będzie państwo polskie, jako kraj członkowski Unii Europejskiej. Niespełnienie tych wymogów pociągnie za sobą dotkliwe kary pieniężne wypłacane do unijnej kasy z budżetu państwa – mówi Marek Sobiecki, dyrektor Departamentu Polityki Ekologicznej Ministerstwa Środowiska.

Trochę statystyki
W 2003 roku w całej Polsce zebraliśmy około 750 tys. ton odpadów opakowaniowych. W roku 2007 – zgodnie z unijną dyrekty...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?