Utrzymanie zgodności z wymaganiami prawnymi jest jednym z podstawowych wymogów normy ISO 14001 i rozporządzenia EMAS. Wynika to nie tylko z zapisów zawartych w tych dokumentach, ale przede wszystkim z przekazu, jaki płynie z posiadania przez organizację certyfikatu zgodności z ISO 14001 czy rejestracji w systemie EMAS.

Z punktu widzenia partnerów handlowych czy konsumentów dokumenty te potwierdzają wiarygodność środowiskową danej organizacji. Utrzymanie zgodności z ogólnie obowiązującym z prawem jest tego fundamentem.
Oczywiste wydaje się zatem, że audytorzy pracujący dla jednostek certyfikujących, podobnie jak weryfikatorzy środowiskowi EMAS, w ramach swoich zadań powinni badać stopień zgodności działań danej organizacji z wymaganiami prawnymi. Stanowisko to, mimo iż do pewnego czasu kwestionowane przez niektóre środowiska (w tym kilka jednostek certyfikujących), zostało potwierdzone z chwilą opublikowania w 2007 r. przez European co-operation for Accreditation (organizację zrzeszającą europejskie jednostki akredytujące) wytycznych EA-7/04 pn. „Zgodność z prawem jako część akredytowanej certyfikacji w odniesieniu do ISO 14001”1. Dokument ten wskazuje, że w procesie audytu jednostka certyfikująca bada zgodność z wymaganiami normy odnoszącymi się do zgodności z prawem, by uzyskać pewność, czy zastosowane narzędzia zarządcze są skuteczne. „Rozmyślna lub trw...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?