Nastawienie Szwedów „pro natura” wypływa z niepowtarzalnej urody tego kraju, w którym jeziora, lasy, usiane licznymi wyspami wybrzeże to oaza spokoju. Szwedzi postrzegają człowieka jako nieodłączny element środowiska naturalnego. Niby truizm, ale zasadnicza różnica między Szwedami a np. Polakami leży w poziomie świadomości przeciętnego obywatela. Dewastacja środowiska naturalnego, nie przywiązywanie wagi do skutków działalności człowieka, w którymś momencie zwróci się przeciwko niemu samemu. I znakomita większość Szwedów wydaje się tego być w pełni świadoma.

Patrząc na większe miasta, widać dbałość o środowisko, w półmilionowym Göteborgu na każdym osiedlu stoi po kilka kontenerów na różnego rodzaju odpady [Fot. 1. W Szwecji łącznie około 1/4 masy odpadów komunalnych poddaje się odzyskowi materiałowemu]. Najwięcej radości mają z tego dzieci. Wyrzucanie kolorowych butelek czy puszek do właściwych pojemników to dla nich zabawa. Ponadto w sklepach umieszczone są specjalne automaty na puszki aluminiowe i plastikowe butelki. Za każde zwrócone opakowanie dostaje się pół korony (ok. 20 gr). Tak szwedzkie dzieci zbierają swoje pierwsze kieszonkowe.
Szwedzka gospodarka odpadami ulega ciągłym zmianom. Z roku na rok zmniejsza się całkowita ilość odpadów komunalnych. Zwiększa się natomiast ilość odpadów poddanych odzys...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?