Szwecja dla Polaków jest synonimem ekologii na najwyższym poziomie. Na czym polega system gospodarowania odpadami komunalnymi w Szwecji?
Gospodarka odpadami komunalnymi w Szwecji regulowana jest zarówno dyrektywą unijną, jak i ustawą o ochronie środowiska. U nas to gmina odpowiada za transport odpadów bytowych do zakładu utylizacji, odzysk surowców, pozyskanie energii oraz za końcowe usunięcie odpadów, czyli w praktyce zdeponowanie ich na składowisku. Z ustawy wynika, że rząd może przekazać gminom uprawnienia do wydawania przepisów dotyczących gospodarki odpadami. Korzystając z tej możliwości, rząd upoważnił gminy do wydawania wiążących przepisów w gminnym regulaminie gospodarki odpadami.
 
Jak gospodarka odpadami wygląda w praktyce?
W 2008 r. ze 100% odpadów bytowych z gospodarstw domowych odpady niebezpieczne stanowiły 0,9%, 35% odpadów podlegało odzyskowi, 12,6% obróbce biologicznej, z 48,5% odpadów pozyskano energię poprzez spalenie, a 3% zostało zdeponowane na składowisku. W 2009 r. już tylko 1,4% odpadów trafiło na składowiska. Chciałbym podkreślić, że w Szwecji spalanie odpadów odbywa się wyłącznie w połączeniu z pozyskiwaniem energii i ciepła. Dochody ze sprzedaży ciepła do sieci ciepłowniczej są większe od dochodów ze sprzedaży energii elektrycznej. Takie inwestycje są bardzo rentow...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?