Tajniki fermentacji metanowej i produkcji biogazu
Fermentacja ma dłuższą historię niż kompostowanie. Mikrobiologiczne procesy fermentacji stosowane są od starożytności. Od ponad 6000 lat wykorzystywane są do produkcji piwa i wina. Biogaz używano już w X w. p.n.e. do ogrzewania łaźni wodnych w Asyrii i Persji. Dziś wracamy do tego paliwa wzbogaceni o nowoczesne technologie.
Do przeróbki odpadów w średniowieczu w Azji stosowano proste fermentatory do otrzymywania biogazu z odchodów zwierzęcych i ludzkich. Istnieją przekazy, że w podobny sposób uzyskiwano również biogaz w Europie.
Błędne ogniki
Biogaz wykorzystywano do gotowania i do oświetlenia. Jan Baptysta van Helmont w XVII w. jako pierwszy naukowiec z Europy odkrył, że z gnijącej materii organicznej wydobywa się palny gaz. Ponieważ to zjawisko widywane było jako tak zwane „błędne ogniki”, nazwane zostało wtedy gazem błotnym. W październiku 1776 r. Alessandro Volta zademonstrował, że gaz wydobywający się z osadu dennego pali się i wnioskował, że istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy ilością produkowanego palnego gazu a ilością materii organicznej – tak narodził się proces biometanizacji. W 1808 r. Humphrey Davy określił, że w gazach produkowanych podczas fermentacji gnojowicy bydlęcej obecny jest metan. W XIX wieku odkryto również, że ferment...