Targi, które trzy lata temu debiutowały jako impreza dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej, poszerzyły swój zasięg tematyczny. Tegoroczna edycja zgromadziła pod jednym dachem reprezentantów sektorów: wod-kan i gospodarki odpadami, a także specjalistów z zakresu budownictwa hydroinżynieryjnego oraz technik laboratoryjnych.

W centrum wystawienniczym Expo Silesia w Sosnowcu w dniach 13-14 października równocześnie odbyły się Targi Urządzeń i Technologii Branży Wodociągowo-Kanalizacyjnej HydroSilesia, Targi Gospodarki Odpadami, Recyklingu i Technik Komunalnych EkoWaste, Targi Melioracji i Urządzeń Wodnych, Infrastruktury i Urządzeń Przeciwpowodziowych MELIORACJE oraz Targi Analityki, Technik i Wyposażenia Laboratorium ExpoLAB. Cztery imprezy wystawiennicze zgromadziły 120 wystawców oraz 2500 odwiedzających. Rangę wydarzenia potwierdzili przybyli goście. Uroczyste otwarcie targów uświetnili swoją obecnością m.in. Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego, Bernard Błaszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Michał Czarski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca, Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Jarosław Kania, prezes GPW w Katowicach, Eugeniusz Wycisło, prezes GAPP i Jacek Siwecki, prezes PZITS.
 
Dyskusje branżowe
Siłą targów jest bogata oprawa konferencyjna. Od pierwszej edycji ekspozycji towarzyszy konferencja „Hydrointegracje”, organizowana przez Stowarzyszenie Śląski Klaster Wodny, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów oraz Górnośląską Agencję Przekształceń Przedsiębiorstw. Na tegorocznym spotkaniu głos zabrała m.in. minister rozwoju regionalnego, Elżbieta Bieńkowska, która przedstawiła politykę spójności po 2013 r. w kontekście inwestowania w gospodarkę zasobami wodnymi. Omawiając założenia nowego budżetu Unii Europejskiej, minister Bieńkowska podkreśliła, że w nowej perspektywie finansowej Europy jednymi z najważniejszych będą kwestie środowiskowe. Zwracając się do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz specjalistów z branż zajmujących się gospodarką wodną, apelowała o kierowanie do resortu uwag związanych z barierami w wykorzystywaniu środków unijnych. Bernard Błaszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, poruszył natomiast temat zmian w prawie w zakresie gospodarki wodnej. Jarosław Kania, prezes GPW, w swojej wypowiedzi skoncentrował się na wyzwaniach dla przedsiębiorstw wod-kan, wynikających z uregulowań unijnych i krajowych, oraz na szansach na ich realizację. Na przykładzie GPW przedstawił m.in. mechanizmy partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele firm austriackich, którzy podzielili się ze słuchaczami informacjami o osiągnięciach w zakresie biologicznych roślinnych oczyszczalni ścieków oraz technologii membranowych.
W tym roku wraz z poszerzeniem tematyki targów znacząco rozwinęła się oprawa konferencyjna towarzysząca wystawie. Oprócz tradycyjnych spotkań na temat gospodarki wodno-ściekowej, odbyła się m.in. konferencja pt. „Technologie termiczne dla zagospodarowania odpadów”, która przybliżyła problem właściwej utylizacji odpadów oraz aspekty prawne i techniczne inwestycji ekologicznych. Szczególną uwagę zwrócono na problematykę inwestycji spalarniowych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także seminarium „Urządzenia melioracji wodnych podstawowych oraz ich rola w ochronie przeciwpowodziowej”, zorganizowane przez Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Na spotkaniu poruszono tematy związane z finansowaniem, utrzymaniem i zabezpieczeniem urządzeń wodnych oraz z koordynacją służb zarządzania kryzysowego.
 
Targowe laury
Pierwszego dnia targów wystawców zaproszono na uroczysty koktajl, podczas którego przyznano wyróżnienia i nagrody za najlepsze produkty zaprezentowane na stoiskach. Wyróżnienie targów HydroSilesia 2011 przypadło firmie Rafsal z Piekar Śląskich za pompę głębinową GDC. Medalami targów HydroSilesia 2011 uhonorowano dwie firmy: MSK Żywice z Katowic za adsorber studzienny oraz Apator Powogaz z Poznania, która zaprezentowała stacjonarny radiowy system odczytu wskazań wodomierzy AMR. Dodatkowo komisja konkursowa targów HydroSilesia 2011postanowiła przyznać nagrodę specjalną Stowarzyszenia Wodociągowców Województwa Śląskiego „EUREKA”, za innowacyjność, funkcjonalność, przydatność i efektywność ekonomiczną produktu. Nagroda trafiła do firmy Grupa Kama-Eko z Katowic za zwężki pomiarowe serii Kama dla ścieków i wód odpadowych.
Centrum targowo-wystawiennicze Expo Silesia, znajdujące się w samym sercu aglomeracji śląskiej, podczas dwóch październikowych dni znów tętniło życiem. Sosnowieckie targi z roku na rok rozwijają się, poszerzają zakres tematyczny, gromadzą coraz większą liczbę wystawców i zwiedzających. Jednak czy podążają w odpowiednim kierunku, przekształcając się z imprezy wystawienniczej, skupiającej jedynie branżę wod-kan w targi łączące tematy zagospodarowania odpadów, gospodarki wodno-ściekowej, recyklingu, a także ekologii? Przekonamy się o tym za rok – podczas kolejnej edycji, miejmy nadzieję jeszcze bogatszej i ciekawszej.
 

Martyna Matuszczak