Techniczne możliwości współspalania węgla z dużą ilością biomasy: technologia i zastosowanie
Współspalanie węgla z biomasą w kotłach energetycznych wymaga odpowiednich technologii, dostosowanych do rodzaju biomasy oraz do sposobu przygotowania zarówno węgla, jak i biomasy.
Jest to szczególnie istotne w przypadku spalania dużych ilości biomasy, tzn. powyżej 10-15% masy paliwa, oraz w przypadku biomasy pochodzenia rolniczego.
Generalnie biomasa charakteryzuje się bardzo różnymi właściwości chemicznymi i fizycznymi. Dlatego planując współspalanie biomasy w kotłach, należy tak dobrać technologię spalania, żeby umożliwiała ona spalanie wybranych rodzajów biomasy w jak najszerszym zakresie ich właściwości. Trzeba również liczyć się z faktem, że należy spalać różną biomasę, w zależności od dostawcy i producenta. Technologia spalania, niejako nadążając za zmianami właściwości paliwa, musi równocześnie zapewniać czyste spalanie i spełniać wszystkie wymagania norm ochrony środowiska. Ponadto niezależnie od jakości paliwa technologia musi gwarantować sprawność oraz dyspozycyjność pracy kotła, nawet jeżeli w przyszłości nastąpi całkowite wyparcie węgla przez biomasę.
Jest oczywiste, że w przypadku spalania dużych ilości biomasy mokrej i nieprzygotowanej jednoczesne spełnienie wszystkich wymienionych wymagań nie jest możliwe. Spalanie dużych ilości biomasy lub całkowite zastąpienie węgla bio...