Cięcia i wszelkie zabiegi pielęgnacyjne uwarunkowane są przede wszystkim obecnością człowieka w sąsiedztwie drzewa, a nie faktem, że drzewo bezwzględnie wymaga ich do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dokonywanie cięć wynika z chęci zapewnienia bezpieczeństwa wokół drzewa, niemniej w wielu przypadkach ich nieprawidłowe wykonanie prowadzi do pogorszenia stanu drzewa, co z biegiem czasu sprawia, że może ono bezpieczeństwu zagrażać.

Aktualnie coraz więcej mówi się o tym, kiedy cięcie drzew jest zasadne oraz w jaki sposób prace te należy wykonywać. Wielu wykonawców wciąż nie jest jednak świadomych tego, jak duży wpływ na drzewo mają – wydawać by się mogło – błahe czynności.

Pojawiające się wraz z wiekiem rozkłady w drzewie, ubytki wewnętrzne, dziuple czy obrywy są czymś w pełni naturalnym. Tego typu cechami charakteryzują się przede wszystkim drzewa starzejące się i sędziwe. Część z tych cech może mieć wpływ na osłabienie statyki drzewa oraz jego elementów, niemniej nie zawsze ich obecność powinna oznaczać potrzebę usunięcia drzewa. W wielu przypadkach drzewa z wewnętrznymi rozkładami funkcjonują przez dziesiątki lat i są tak samo bezpieczne jak te, które nie mają rozkładów. Wszystko to sprawia, że ocena drzewa, zlecenie zabiegów oraz ich wykonanie powinny być przeprowadzone sumiennie...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?