Na rynku polskim dostępne są już rozwiązania, które pomagają zlikwidować problem wielu zakładów, związany z koniecznością odprowadzania zbyt stężonych ścieków do kanalizacji miejskiej. Przykładem tego jest zaawansowana technologia ROVAPO, nagrodzona niedawno przez Ministerstwo Środowiska w konkursie GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii.

 
ROVAPO to technologia należąca do rodziny systemów typu „zero liquid discharge”, czyli zero zrzutu płynnych odpadów (ścieków). Doskonale sprawdza się ona w zakładach o wysokim poziomie technologii, np. w przemyśle elektronicznym czy galwanotechnicznym. Rozwiązanie ma na celu zawrócenie jak największej ilości wody do obiegu produkcyjnego jako wody demineralizowanej. Zwrot osiągany jest na poziomie 96-98%. Oczyszczona tym sposobem woda ma niezmienne, wysokie parametry. W przypadku niektórych technologii produkcji nie można sobie pozwolić na ryzyko, że do procesu produkcyjnego zostanie dostarczona nieodpowiednia woda, ponieważ jakiekolwiek zanieczyszczenie wpływa niekorzystnie na proces produkcyjny z uwagi na niedopuszczalną utratę jakości wytwarzanych komponentów.
 
Wymierne oszczędności
 
Stosując ROVAPO, zakład jednorazowo pobiera wodę, a później tylko uzupełnia kilkuprocentowe straty. Oszczędza na poborze wody i opłatach za odprowadzanie ści...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?