Technologia bezwykopowa stała się skutecznym sposobem na ulepszenie usług sieciowych przez zakłady użyteczności publicznej, przy utrzymaniu konkurencyjnych cen. Światowy rozwój i stosowanie technologii bezwykopowej nie ominął również Australii i Nowej Zelandii. Mimo ich peryferyjnego położenia geograficznego, rozległości i stosunkowo małej liczby mieszkańców zakłady użyteczności publicznej, organizacje prywatne, kontraktorzy i konsultanci tych krajów przystąpili do wykorzystywania omawianej technologii.
Technologia bezwykopowa, w terminologii angielskiej zwana „No-Dig”, jawi się jako główny obszar przemian technologicznych, który będzie mieć znaczący wpływ na przedsiębiorstwa usług przemysłowych.

Zarządzanie majątkiem

Siły napędowe konkurencji, takie jak potrzeby klientów, jakość produktów, poprawa produkcyjności i bezwarunkowo obniżka cen, to uwarunkowania, do jakich muszą się dostosować zakłady użyteczności publicznej. Wymusza to wzrost zaangażowania sektora prywatnego we wszystkich aspektach ich funkcjonowania. Przemysł wodociągowy w Australii jest szczególnie kapitałochłonny, a jego aktywa ostrożnie szacowane są na 38,3 mld. USD. Zakładając, że około 80% tych aktywów to rurociągi, jest zrozumiałe, jak ważne jest dla przedsiębiorstw wod.-kan. działających na zasadach komercyjnych, efektywne zarządzanie majątkiem. Jego głównymi elementami są m.in.: minimalizacja kosztów, zapewnienie niezawodności oraz zgodności z wymagania...