Technologie bezwykopowe można w prosty sposób podzielić na dwie główne grupy, czyli wykorzystywane przy budowie nowych przewodów i instalacji podziemnych oraz te stosowane przy renowacji, naprawie i odtworzeniach już istniejących przewodów.
Pomimo pozornego podobieństwa zakresów działania, w rzeczywistości zarówno podstawy teoretyczne, jak i wykonawstwo w obu grupach zastosowań różnią się między sobą. Znacznie starsze zastosowania posiadają technologie bezwykopowe służące do budowy nowych przewodów, polegających pierwotnie na wykorzystaniu metod górniczych. Przez wiele dziesięcioleci wszelkiego typu instalacje minimalizujące wykopy na powierzchni terenu oparte były na materiałach tradycyjnych, takich jak beton, stal, cegła, żeliwo i to dostępność określonego rodzaju materiału determinowała sposoby jego zastosowania oraz możliwości rozwoju. W niniejszym artykule zostaną przedstawione technologie bezwykopowe stosowane do renowacji sieci wodno-kanalizacyjnych, w tym przede wszystkim te najczęściej używane technologie, czyli wykładziny z rur utwardzanych na miejscu (rękawy) oraz wykładziny z rur ściśle pasowanych, stosowanych do renowacji sieci kanalizacyjnej.
 
Czasy pionierskie
Burzliwy rozwój metod określanych ogólnie jako bezwykopowe związany jest przede wszystkim z pojawieniem się tworzyw sztucznych, zastosowaniem różn...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?