Technologia filtracji membranowej zastosowana w procesie oczyszczania wody pozwala na znaczne zwiększenie efektywności jej przygotowania. Jest to możliwe dzięki skuteczniejszemu usuwaniu zawartych w niej zanieczyszczeń, obniżeniu nakładów inwestycyjnych oraz kosztów eksploatacji.
Stosowanie tych technologii pozwala na znaczne rozszerzenie potencjalnych źródeł wody surowej oraz redukcję kosztów jej przygotowania przy spełnieniu rosnących wymogów stawianych wodzie oczyszczonej. 
W przypadku przeznaczenia wody do celów przemysłowych filtracja membranowa może być rozpatrywana jako metoda wstępnego oczyszczania przed dalszymi etapami, takimi jak demineralizacja czy zmiękczanie. W procesach produkcji wody pitnej technologia filtracji membranowej stosowana jest głównie w celu jej higienizacji, a więc z reguły stanowić może ostatni stopień w procesie technologicznym. W obu wymienionych grupach zastosowań pojęcie filtracji membranowej odnosi się w głównej mierze do zakresu mikrofiltracji, charakteryzowanego stopniem zatrzymywania rzędu 0,1 mikrona. W takim rozumieniu mikrofiltracja jest procesem zapewniającym usuwanie z wody zanieczyszczeń zawiesinowych, koloidalnych i mikrobiologicznych i w efekcie prowadzi do znacznej redukcji parametrów charakteryzujących zanieczyszczenie wody: ogólnej zawartości zawiesiny, mętności i liczby bakterii. W wybranych przypadkach przygo...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?