Technologie separacji CO2 i jego chemiczna utylizacja cz. I
Z uwagi na europejskie zobowiązania dotyczące przechodzenia na technologie niskoemisyjne rozwój technologii czystego węgla CCT musi następować równolegle z rozwojem metod podnoszenia wydajności i ograniczania emisji CO2 (m.in. poprzez jego wyłapywanie i składowanie).
Unia Europejska dąży do zredukowania emisji CO2 o 50% do 2050 roku. Osiągnięcie tego celu nie jest możliwe bez wychwytywania i bezpiecznego dla środowiska składowania CO2 wytwarzanego w elektrowniach i elektrociepłowniach. Zagadnienia te są przedmiotem przygotowywanego obecnie projektu dyrektywy CCS (carbon capture and storage), której przyjęcie Komisja Europejska planuje w 2008 r. Projekt dyrektywy zakłada m.in.: konieczność uzyskania specjalnych zezwoleń na badania potencjalnych miejsc składowania wychwyconego dwutlenku węgla oraz zezwoleń na jego składowanie, określa kryteria wyboru miejsca składowania oraz procedury akceptacji strumienia dwutlenku węgla pod względem jego czystości1.
Zainteresowanie kompleksowymi technologiami CCS wynika niewątpliwie z tego, że łączne zastosowanie wszystkich środków mieszczących się w ramach technologii CCT, tj. wzrost sprawności wytwarzania, współspalanie biomasy i inne, nie pozwala na uzyskanie takich rezultatów, jak jest to możliwe w przypadku wychwytywania CO2. Niewątpliwie dla ...