Termiczna moc odpadów
Wiele odpadów człowiek poddaje recyklingowi, zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. To jednak ciągle za mało. Jednym ze sposobów na ich wykorzystanie są instalacje termicznego przekształcania odpadów (ITPO). Ich działanie to ekologiczna pragmatyka, ale także efekt nowych przepisów UE, nakazujących większy recykling i przetwarzanie odpadów.
Według stanu na początek 2023 r., w Polsce działa zaledwie 9 ITPO. Wkrótce jednak ma powstać ich więcej. Jednym z dobrych przykładów funkcjonowania tego typu instalacji jest Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie.
Konin: negatywnych opinii brak
– Przede wszystkim należy pamiętać o hierarchii postępowania z odpadami już na etapie „projektowania systemu”, przykładać dużą wagę do edukacji społeczeństwa w zakresie selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu, a zakład termicznego unieszkodliwiania traktować jako niezbędny i konieczny do zamknięcia procesu poprzez odzysk energetyczny. Praktyka potwierdza, że ITPO jest przedsięwzięciem korzystnym i wpływa na ograniczenie kosztów zagospodarowania odpadów, a co z tym związane, ekonomicznie uzasadnione obniżanie kosztów dla mieszkańców – informuje Elżbieta Streker-Dembińska, dyrektor techn...