Przedstawiane w pozostałych prezentacjach metody zagospodarowania osadów ściekowych wydają się optymalne dla małych i średnich oczyszczalni ścieków. Dla dużych oczyszczalni najlepszym sposobem zagospodarowania osadów jest ich termiczna utylizacja.
 
Jedną z jej głównych zalet jest niewielka ilość powstających w wyniku spalania odpadów, które po pozbawieniu wszelkich zanieczyszczeń organicznych będą mogły być deponowane na składowiskach również po 1 stycznia 2013 r., zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z 7 września 2005 r. w sprawie kryteriów oraz procedur dopuszczania odpadów do składowania na składowisku odpadów danego typu (DzU 2005 r. nr 186, poz. 1553). Stacja termicznej utylizacji osadów ściekowych (STUOŚ) znajdująca się na terenie oczyszczalni powstała w ramach projektu „Rozbudowa i modernizacja Oczyszczalni Ścieków Sitkówka dla miasta Kielce” zatwierdzonego przez Unię Europejską w 2005 r. W ramach projektu:
  • zmodernizowano część mechaniczno-biologiczną oczyszczalni, zwiększając przepustowość części biologicznej do Qdśr = 51 000 m3/d, przy pełnym usuwaniu związków biogennych,
  • wybudowano końcowy węzeł przeróbki osadu oraz STUOŚ,
  • zbudowano zaplecze administracyjno-techniczne.
Oczyszczalnia w Sitkówce sp...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?