Terminy gonią, a rozporządzeń i finansowania nadal brak
Do końca 2025 r. wszystkie gminy powinny uchwalić plan ogólny – nowy dokument planistyczny, zastępujący studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i różniący się od tego studium jedną, ale zasadniczą cechą. O ile studium jest aktem kierownictwa wewnętrznego (jego ustalenia wiążą jedynie organy gminy, ale już nie mieszkańców), o tyle plan ogólny ma być aktem prawa miejscowego.
Plan ogólny to nowe narzędzie planistyczne. Ma być uchwalony – obligatoryjnie – dla całej gminy i ma mieć rangę aktu prawa miejscowego. Obowiązek uchwalenia planu ogólnego wynika z uchwalonej 7 lipca 2023 r. Ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2023 r. poz. 1688). Co więcej, z przepisów nowelizacji wynika, że każda gmina w Polsce ma obowiązek uchwalenia planu ogólnego do 31 grudnia 2025 r. Wynika to z treści art. 65 ust. 1 tej nowelizacji: „Studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin zachowują moc do dnia wejścia w życie planu ogólnego gminy w danej gminie, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025 r.”.
Brakujące przepisy wykonawcze
Czasu na uchwalenie planów ogólnych jest zatem coraz mniej. Mamy koniec 2023 r., a więc na dopełnienie tego obowiązku pozostało samorządom nieco...