Termomodernizacja poddasza historycznej kamienicy do standardu EnerPHit

Zaniedbaną przestrzeń poddasza można przekształcić w tętniące życiem biuro architektoniczne. Jednak trzeba do tego, oprócz wyobraźni, specjalistycznej wiedzy. W transformacji pomóc może ścisłe zastosowanie się do zasad standardu pasywnego.

Poznańska pracownia architektoniczna zakupiła od wspólnoty kamienicy poddasze, które wymagało kompleksowej modernizacji. Przed zakupem wspólnota zdążyła wymienić dziurawy dach. Stare dachówki zastąpiły nowe, dodano wiatroizolację, a środkową, deskowaną część dachu pokryto styropapą. Część belek konstrukcyjnych została wymieniona na nowe. Ponieważ w budynku brakowało okien, po stronie północno-zachodniej dodano trzy lukarny. Stan poddasza przed podniesieniem do standardu pasywnego przedstawia fotografia 1.

Orientacja względem stron świata

Choć w projekcie termomodernizacyjnym nie można zmienić orientacji samego budynku względem stron świata, to można odpowiednio umiejscowić funkcje poszczególnych pomieszczeń. Tak też zrobiono w tym przypadku. Biura pracowników i salkę konferencyjną umieszczono w południowo-wschodniej części obiektu, natomiast kuchnie, pomieszczenie techniczne i toalety po stronie północno-zachodniej. Aby dostosować instalację wentylacyjną do nowego układu funkcjonalnego, w podłodze umieszczono główną magistralę kanałów nawiewnych tłoczących świeże powietrze z...