Strategia Wspólnoty Europejskiej, zatytułowana „i2010: Europejskie społeczeństwo informacyjne na rzecz wzrostu i zatrudnienia”, podkreśla istotę stosowania technologii teleinformatycznych. Ich celem jest wspieranie integracji społecznej przy jednoczesnym dążeniu do poprawy poziomu życia obywateli. W kwestii tej podobne stanowisko zajmuje polska polityka rządowa, regionalna i lokalna.
To jeden z kluczowych powodów, dla którego projekt pn. „Nowoczesna sieć szerokopasmowa współdziałająca ze szkieletową siecią regionalną jako podstawa systemu informacyjnego miasta Torunia” jest realizowany.
Wygodniej i bezpieczniej
Na temat planów powstania Miejskiego Systemu Teleinformacyjnego w Toruniu pisaliśmy w artykule pt. „W kierunku społeczeństwa informacyjnego” („Przegląd Komunalny” 11/2006). Obecnie inwestycja jest już zdecydowanie bardziej zaawansowana. Posiada studium wykonalności i – jak przewiduje harmonogram prac – w 2013 r. powinna zostać rzeczowo zakończona. Poza ww. czynnikiem do podjęcia decyzji o realizacji projektu skłonił niezadowalający poziom bezpieczeństwa oraz niewielki stopień wykorzystania narzędzi e-administracji i e-edukacji w Grodzie Kopernika. W konsekwencji skutkuje to niższym od oczekiwanego poziomem rozwoju społeczeństwa informacyjnego.
Przedmiotowy projekt swoim zakresem obejmuje budo...