Rozwój współczesnej cywilizacji niesie za sobą ogromne zmiany w otaczającym człowieka środowisku naturalnym. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że każda czynność i działanie, bez względu na swoją złożoność, pozostawiają ślad w otoczeniu. Ślad ów, zwany węglowym, przyczynia się w wielkim stopniu do wzrostu temperatury panującej na Ziemi, a więc do globalnego ocieplenia, którego skutkiem jest efekt cieplarniany ? ocieplanie się atmosfery naszej planety.

Ślad węglowy oznacza całkowitą emisję gazów cieplarnianych, takich jak metan, podtlenek azotu czy dwutlenek węgla i wyrażony jest w ekwiwalencie dwutlenku węgla. Miarą śladu węglowego jest tona CO2 (tona ekwiwalentu dwutlenku węgla). Ekwiwalent dwutlenku węgla umożliwia zaś porównywanie emisji różnych gazów na jednej skali. Przykładowo - tona wyemitowanego metanu odpowiada 25 tonom dwutlenku węgla.

Ślad węglowy obejmuje emisje spowodowane przez wszystkie działania firm oraz organizacji, zwłaszcza produkcyjnych, wliczając w to zużycie wykorzystywanej przez nie energii oraz tej, którą pochłaniają budynki i środki transportu. Natomiast ślad węglowy produktu obejmuje emisje spowodowane: wydobyciem surowców, z których został wytworzony, produkcją, użytkowaniem oraz składowaniem i recyklingiem. Ślad węglowy jest kluczowym komponentem tzw. śladu ekologicznego, ponieważ jego wytwarzanie prowadzi do ograniczenia przestrzeni, w której mogą być produkowane zasoby biologiczne naszej pla...