Tryb in house pretekstem do wyłączenia konkurencji?
Temat in house w świecie odpadów wciąż jest na czasie. Tym bardziej obecnie, kiedy podejmowane są kolejne próby udzielania zamówień w tym trybie (czego najjaśniejszym przykładem jest Warszawa). Kwestiami, od których nie da się uciec, omawiając to zagadnienie, są oczywiście ochrona konkurencji i ingerencja w istniejący wolny rynek.
Zgodnie z art. 32 ust. 2 Konstytucji RP, nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. W ramach przepisów Prawa zamówień publicznych (P.z.p.) gwarantem tego konstytucyjnego prawa mają być zasady wyrażone w art. 16 tej ustawy, które odnoszą się do przygotowania i przeprowadzania postępowania o udzielenie zamówienia.
Ocena zasad
Zasady te nakładają na zamawiającego obowiązek przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców, a także zapewnienie przejrzystości i proporcjonalności. Jak czytamy w komentarzu do Prawa zamówień publicznych autorstwa Urzędu Zamówień Publicznych, „wszystkie działania zamawiającego w zakresie przygotowania i przeprowadzania postępowania o udzielenie zamówienia publicznego podlegają ocenie przez pryzmat...