Ustawa z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko zakłada, że informacje o środowisku są udostępniane w dwóch podstawowych trybach – poprzez ich upowszechnianie (upublicznianie) i na indywidualny wniosek.

Obowiązek upowszechniania dotyczy określonych informacji, wskazanych enumeratywnie w art. 24 ust. 1 ustawy, i obciąża wskazane organy administracji publicznej (marszałka województwa, starostę, wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska) oraz inne podmioty (zarządzających drogą, linią kolejową, linią tramwajową, lotniskiem lub portem). Upowszechnianie powinno się odbywać za pośrednictwem systemów teleinformatycznych, w szczególności przy wykorzystaniu elektronicznych baz danych, na stronach Biuletynu Informacji Publicznej (BIP). Obowiązkiem udostępniania na stronach BIP ustawa obejmuje także określone dokumenty i bazy danych (rejestry), przygotowane lub prowadzone przez organy wskazane w art. 25 (tu zwłaszcza polityki i programy ochrony środowiska oraz raporty z ich wykonywania, przygotowywane na wszystkich szczeblach administracji publicznej, programy naprawcze, rejestry dotyczące organizmów modyfikowanych genetycznie).
Opublikowanie informacji (dokumentu) pozwala na zapoznanie się z nią, drogą elektroniczną, każdemu zainteresowanemu bez żadnych ograniczeń. Należałoby ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?